# Робота каталогу ibud.ua

Структурований каталог товарів і послуг — це місце концентрації більш як 70% трафіку ibud.ua. Саме зі сторінок каталогу користувачі переходять в інтернет-магазин компанії.

Статистика показує, що більшість користувачів роблять вибір товару який куплять ще у каталозі ibud.ua, тому що зробити це:

швидко, за рахунок згрупованості пропозицій в розділи та підрозділи
зручно, за рахунок наявності системи фільтрів та якісноно оформлення пропозицій
вигідно, за рахунок наявності альтернативних пропозицій від різних компаній

Іншими словами, каталог товарів і послуг ibud.ua — це потужне джерело залучення клієнтів. Зважаючи на це, ефективність розміщення компанії на маркетплейсі ibud.ua безпосередньо залежить від видачі її продукції у каталозі.
Чим частіше товари та послуги конкретної компанії потрапляють у поле зору користувачів маркетплейсу ibud.ua, тим більшу кількість переглядів, переходів та замовлень отримує ця компанія.

TIP

Перші позиції на сторінці дають найбільшу кількість замовлень.

# Видача продукції на сторінках маркетплейсу

Продукція усіх компаній, які представлені на маркетплейсі, показується на сторінках маркетплейсу у формі "карток". Кожна картка є своєрідним джерелом первинної інформації для потенційного покупця. У картці можна побачити фото, назву, ціну товару або послуги.

При кліку на картці товару або послуги відбувається перехід потенційного користувача до однієї із цільових сторінок:

  • на відповідну сторінку в інтернет-магазині продавця ibud.ua
  • зовнішній інтернет-магазин
  • власну сторінку товару на маркетплейсі ibud.ua
  • сторінку товару-агрегатора відповідної продукції

TIP

Куди перейде потенцій покупець, після кліку по картці товару чи послуги, залежить від різних факторів. Головне, що відбудеться наближення зацікавленого користувача до здійснення покупки.

Картки продукції можуть видаватись на загальних сторінках маркетплейсу: сторінки категорій та сторінки пошукової видачі.

На сторінці може бути велика кількість карток від різних компаній-продавців. Всі вони пропонують покупцям продукцію від продавців і розміщені у певному порядку. Певна картка товару чи послуги показується на першому місці, слідуюча на другому, наступна на третьому і так далі. Щоб справедливо розподілити пропозиції від усіх компаній у певному порядку, використовується алгоритм ранжування.

TIP

Ранжування — сортування пропозицій у порядку пріоритету за допомогою відповідно алгоритму.

# Рейтинг товару

Алгоритм ранжування може враховувати різні фактори при розподілі місць на сторінці між пропозиціями від компаній-продавців. Для пошукової видачі, це буде один набір факторів, для видачі на сторінці категорії — зовсім інший.

При стандартному сортуванню "по популярності", одним із головних факторів, які впливають на ранжування, є рейтинг конкретного товару. Чим вище рейтинг, тим більше шансів у конкретної картки товару чи послуги зайняти високі позиції у видачі.

TIP

Рейтинг товару — це значення, яке показує "популярність" конкретного товару відносно інших товарів у межах однієї категорії

Є кілька чинників, які впливають на рейтинг. На деякі із них можна прямо вплинути, а на деякі — ні.

Наявність ціни

Одна з важливих переваг каталогу для користувача — це можливість порівнювати ціни на аналогічні товари чи послуги від різних компаній. Саме ціна часто є найбільш важливим фактором для клієнта при виборі постачальника. Небагато користувачів мають бажання контактувати з компанією з метою уточнення ціни на продукцію, якщо ціна стоїть "Договірна". Тому, наявність ціни у товару чи послуги суттєво сприяє збільшенню рейтингу товару.

Наявність якісного фото

Цей фактор безпосередньо впливає на кількість переглядів і замовлень. Товари з фото викликають у споживача більше довіри і більш охоче купуються, на відміну від товарів без фото або з фото поганої якості. Відповідно якісна фотографія продукції значно підвищує її позицію і позитивно впливає на продажі.
Детальніше про технічні вимоги до фото продукції тут.

Акції та знижки

З психологічної точки зору, до впливу акцій і знижок схильні абсолютно всі споживачі, навіть найбільш платоспроможна аудиторія. Мітка знижки виділяє товарну позицію серед аналогічних на сторінці каталогу і привертає увагу користувачів. Товарні позиції, які беруть участь в акції, збирають більше переглядів і замовлень, а значить і підвищують свій рейтинг.
Докладніше про акції і знижки тут.

Кількість переглядів

Товари та послуги, які найбільш часто переглядаються користувачами вважаються "популярними". Це підвищує їх рейтинг і такі позиції, виводяться вище інших у видачі каталогу та у пошуковій видачі по маркетплейсу. Суттєво, збільшенню переглядів сприяє реклама: якщо продукція тривалий час розміщується на пріоритетних позиціях в каталозі, вона збирає велику кількість переглядів.

Кількість замовлень

Продукцію, яка має попит серед споживачів, доцільно відображати вище. Чим більша кількість замовлень у певного товару, тим вище його рейтинг і тим вище він показується у каталозі товарів та послуг. Замовлення сильно збільшують рейтинг товару.

TIP

Всі перелічені фактори тісно зв'язані між собою.
Основний шлях до високого рейтингу — якісне оформлення карток продукції.

# Ранжування продукції на сторінках категорій

Якщо покупець ще не обрав конкретний товар, а хоче просто ознайомитись із асортиментом продукції певного виду, він може зайти на сторінку категорії та проглянути доступні пропозиції від продавців. На сторінку категорії потенційний покупець може зайти через головне меню маркетплейсу або одразу із пошукової системи.

Всі товари та послуги на сторінці категорії ранжуються з урахуванням рейтингу.

TIP

Для деякої продукції доступне фільтрування по характеристиках. Користувач може обрати один із доступних фільтрів. В такому випадку на сторінці будуть показані тільки ті товари, які мають обрану характеристику або їх набір.
Відповідно, відфільтрована продукція буде розподілятись по алгоритму ранжування.

Крім рейтингу, є ще кілька факторів які впливають на порядок карток продукції:

Участь у рекламній кампанії

Товари та послуги, що приймають участь у рекламних кампаніях, називаються "Оголошеннями". Вони виводяться відокремлено від основної продукції на сторінках категорій, та у рекламних блоках.
У оголошень рекламних кампаній максимальний пріоритет перед простими картками товарів та послуг.
Між собою, оголошення ранжуються по власному алгоритму.
Більше про рекламні кампанії тут.

Територіальна близькість

Видача, в категоріях каталогу, враховує територіальну близькість компанії-продавця до користувача, який здійснює проглядає сторінку. Чим ближче знаходиться компанія до конкретного користувача, тим вище відображаються її пропозиції на сторінках каталогу у даного користувача. Наприклад, максимальний пріоритет мають компанії, які знаходяться в одному і тому ж місті, що і користувач, далі йде продукція від компаній з області, з регіону і тільки потім пропозиції від компаній, які розміщуються в інших регіонах, але здійснюють доставку по всій Україні.

# Ранжування пошукової видачі

Значну частину продукції клієнти знаходять саме завдяки пошуку.
При пошуку, користувач вводить у відповідне поле свій запит. Запит може складатись з одного або кількох слів.
Кожне слово вважається певним набором символів, навіть окрема літера чи цифра вважається словом-частиною пошукового запиту.

Відповідно до цього запиту ibud.ua формує користувачу пошукову видачу. У неї потрапляє все, що підходить під пошуковий запит з усіх категорій ibud.ua

Пошукова видача теж має свій алгоритм формування, який залежить, в основному, від пошукового запиту.

Відповідність пошуковому запиту

Найголовнішим фактором, який впливає на видачу є "релевантність", тобто відповідність того, що видає система, до того, що саме шукалось.
В даному випадку, це відповідність товарів у пошуковій видачі до пошукового запиту користувача.
Перевірка того, чи відповідає товар запиту клієнта, відбувається по назві товару. Чим більше окремих слів із пошукового запиту буде у назві товару і чим точніше вони будуть співпадати — тим вище товар опиниться у пошуковій видачі.

Приклади роботи пошуку Якщо пошуковий запит користувача буде: бітумна мастика 20 кг
Товар з назвою "Мастика для покрівлі ТехноВІКС чорна у відрі" буде нижче у видачі ніж товари з назвами "Мастика М50 20 кг" та "Мастика бітумна СуперРЕЗ 20 л в канистре".

Якщо пошуковий запит користувача буде: Двері ДЕКА вхідні 800х2000 мм
Товар з назвою "Двері посилені 800х2000 коричневі з лудкою" буде нижче у видачі ніж товари з назвами "Двері вхідні ДЕКА 800х2000 мм" та "Вхідні двері броньовані 800х2000 мм".

Кожне слово та словосполучення важливі для пошуку.
Чим більше разів, текст (або його частини) із пошукового запиту, "зустрінеться" у назві товару, тим вище цей товар буде видаватись при пошуку.
Саме тому рекомендується вносити у назву найважливіші технічні характеристики та особливості товару.

TIP

Варто пам'ятати, що пошуковий "спам" та використання слів та словосполучень для просування товару чи послуги — не принесуть значного ефекту, якщо використовувати їх у назвах чи описах товарів.
Ключові вирази, на кшталт "... купити", "... у Києві", "... дешево", "... з доставкою", покупці використовують коли роблять запити у пошукових системах (Google, Yandex та ін.). Знаходячись вже на маркетплейсі, користувач може використовувати засоби сортування та фільтри по регіону. Відповідно, використання таких виразів у назвах не має сенсу.

Участь у рекламній кампанії

Якщо серед результатів пошуку, будуть рекламні оголошення від компаній, вони будуть показні у пошуковій видачі вище, ніж звичайні картки товарів та послуг. Між собою рекламні оголошення у пошуковій видачі також сортуються у порядку більшої відповідності пошуковому запиту. Більше про рекламні кампанії тут.

Регіон роботи компаній

У пошуковій видачі буде тільки продукція компаній, що можуть продати товар чи послугу клієнту з відповідного регіону. Враховується територіальна близькість та відповідність регіону роботи компанії до регіону, по якому шукає продукцію відвідувач ibud.ua.
Як і у ситуації з простою видачею по категорії, максимальний пріоритет мають товари компаній, які знаходяться в одному і тому ж місті, що і користувач, далі йде продукція від компаній з області, з регіону і тільки потім пропозиції від компаній, які розміщуються в інших регіонах, але здійснюють доставку по всій Україні.