# Робота каталогу ibud.ua

Каталог товарів та послуг маркетплейсу — це потужне джерело залучення клієнтів. У каталозі розміщуються всі пропозиції від торгуючих компаній-продавців, які є партнерами ibud.ua. Ефективність розміщення компанії на маркетплейсі ibud.ua безпосередньо залежить від видачі її продукції у каталозі.
Чим частіше товари та послуги конкретної компанії потрапляють у поле зору користувачів маркетплейсу ibud.ua, тим більшу кількість переглядів, переходів та замовлень отримує ця компанія.

TIP

Перші позиції на сторінці дають найбільшу кількість лідів.

# Видача продукції на сторінках маркетплейсу

Продукція усіх компаній, які представлені на маркетплейсі, показується на сторінках маркетплейсу у формі "карток". Кожна картка є своєрідним джерелом первинної інформації для потенційного покупця. У картці можна побачити фото, назву, ціну товару або послуги, статус наявності та місце розташування "продавця".

При кліку на картці товару або послуги, відбувається перехід потенційного покупця до сторінки товару на ibud.ua з додатковими даними.

TIP

В окремих випадках, при кліку, користувач може перейти у окремий інтернет-магазин продавця. Це залежить від умов розміщення на маркетплейсі. Головне, що відбудеться наближення зацікавленого користувача до здійснення покупки.

На сторінці товару клієнт може отримати додаткову інформацію: побачити опис товару або послуги, характеристики, додаткові фото. Сторінка товару дає можливість замовити бажану продукцію або вийти на звязок із продавцем (для цього є відповідні кнопки).

TIP

Також, відвідувач маркетплейсу може замовити товар або побачити контакти продавця прямо через карточку товару у каталозі.

Картки продукції видаються на загальних сторінках маркетплейсу: сторінки категорій та сторінки пошукової видачі.

На сторінці може бути велика кількість карток товарів та послуг. Всі вони пропонують покупцям продукцію від продавців і розміщені у певному порядку. Певна картка товару чи послуги показується на першому місці, слідуюча на другому, наступна на третьому і так далі. Щоб справедливо розподілити пропозиції від усіх компаній у певному порядку, використовується алгоритм ранжування.

TIP

Ранжування продукції — сортування пропозицій від усіх продавців у порядку пріоритету за допомогою відповідно алгоритму.

Алгоритм ранжування може враховувати різні фактори при розподілі місць на сторінці між пропозиціями від компаній-продавців. Для пошукової видачі, це буде один набір факторів, для видачі на сторінці категорії — зовсім інший.

# Ранжування пошукової видачі

Значну частину продукції клієнти знаходять саме завдяки пошуку.
При пошуку, користувач вводить у відповідне поле свій запит. Запит може складатись з одного або кількох слів.
Кожне слово вважається певним набором символів, навіть окрема літера чи цифра вважається словом-частиною пошукового запиту.

Відповідно до цього запиту ibud.ua формує користувачу пошукову видачу. У неї потрапляє все, що підходить під пошуковий запит з усіх категорій ibud.ua

Пошукова видача теж має свій алгоритм формування, який залежить, в основному, від пошукового запиту.

Відповідність пошуковому запиту

Найголовнішим фактором, який впливає на видачу є "релевантність", тобто відповідність того, що видає система, до того, що саме шукалось.
В даному випадку, це відповідність товарів у пошуковій видачі до пошукового запиту користувача.
Перевірка того, чи відповідає товар запиту клієнта, відбувається по назві товару. Чим більше окремих слів із пошукового запиту буде у назві товару і чим точніше вони будуть співпадати — тим вище товар опиниться у пошуковій видачі.

Приклади роботи пошуку Якщо пошуковий запит користувача буде: бітумна мастика 20 кг
Товар з назвою "Мастика для покрівлі ТехноВІКС чорна у відрі" буде нижче у видачі ніж товари з назвами "Мастика М50 20 кг" та "Мастика бітумна СуперРЕЗ 20 л в канистре".

Якщо пошуковий запит користувача буде: Двері ДЕКА вхідні 800х2000 мм
Товар з назвою "Двері посилені 800х2000 коричневі з лудкою" буде нижче у видачі ніж товари з назвами "Двері вхідні ДЕКА 800х2000 мм" та "Вхідні двері броньовані 800х2000 мм".

Кожне слово та словосполучення важливі для пошуку.
Чим більше разів, текст (або його частини) із пошукового запиту, "зустрінеться" у назві товару, тим вище цей товар буде видаватись при пошуку.
Саме тому рекомендується вносити у назву найважливіші технічні характеристики та особливості товару.

TIP

Варто пам'ятати, що пошуковий "спам" та використання слів та словосполучень для просування товару чи послуги — не принесуть значного ефекту, якщо використовувати їх у назвах чи описах товарів.
Ключові вирази, на кшталт "... купити", "... у Києві", "... дешево", "... з доставкою", покупці використовують коли роблять запити у пошукових системах (Google, Yandex та ін.). Знаходячись вже на маркетплейсі, користувач може використовувати засоби сортування та фільтри по регіону. Відповідно, використання таких виразів у назвах не має сенсу.

Регіон роботи компаній

У пошуковій видачі буде тільки продукція компаній, що можуть продати товар чи послугу клієнту з відповідного регіону. Враховується територіальна близькість та відповідність регіону роботи компанії до регіону, по якому шукає продукцію відвідувач ibud.ua.
Максимальний пріоритет мають товари компаній, які знаходяться в одному і тому ж місті, що і користувач, далі йде продукція від компаній з області, і тільки потім пропозиції від компаній, які розміщуються в інших регіонах, але здійснюють доставку по всій Україні.

# Ранжування продукції на сторінках категорій

Якщо покупець не шукає конкретний товар, а хоче ознайомитись із асортиментом продукції певного виду, він може зайти на сторінку категорії та проглянути доступні пропозиції від продавців. На сторінку категорії потенційний покупець може зайти через головне меню маркетплейсу або одразу із пошукової системи.

Всі товари та послуги на сторінці категорії ранжуються в залежності від обраного режиму: за популярністю, за зростанням ціни, за спаданням ціни.

При сортуванні за ціною — вся продукція категорії, показується у порядку зростання або спадання її ціни відповідно. Продукція, яка фіксованої ціни не має ("договірна"), при такому сортуванні виключається із видачі.

При видачі продукції за "популярністю" враховуються кілька основних факторів:

Територіальна близькість

Враховується територіальна близькість компанії-продавця до користувача. Місцезнаходження користувача визначається по обраному регіону при перегляды сторінок маркетплейсу. Чим менша відстань між компанією-продавцем та відвідувачем маркетплейсу, тим вище пріоритет у карток цього продавця у видачі.
Наприклад, максимальний пріоритет мають компанії, які знаходяться в одному і тому ж місті, що і користувач. Далі, пріоритет віддається продукції від компаній з області цього міста. Тільки потім, найменший пріоритет, отримують компанії з інших регіонів, які здійснюють доставку по всій Україні.

Ціна кліку/дії у рекламній кампанії

Товари та послуги публікуються на маркетплейсі через рекламні кампанії. Для кожного товару, що бере участь у рекламній, можна задати власну ціну за клік/дію. Значення ціни, суттєво впливає на позицію Оголошення (картки товару, що приймає участь у рекламній кампанії).
В певних випадках, та при відповідних значеннях, ціною за клік/дію можна прямо вплинути на порядковий номер Оголошення.
При розрахунку позиції Оголошення, вплив ціни кліку/дії рівносильний впливу рейтингу товару.

Рейтинг товару

Відносне значення, яке показує "популярність" конкретного товару відносно інших товарів у межах однієї категорії. Рейтинг товару є визначальним фактором. Він, рівноцінно із ціною за клік/дію, суттєво впливає на позицію товару у каталозі.
Значення рейтингу не можна прямо змінити. "Популярність" формується із статистичних даних про взаємодію користувачів із конкретним товаром. "Популярність" може постійно змінюватись.

WARNING

Окремим випадком є рейтинг нових опублікованих у каталозі товарів та послуг.
Для них автоматично задається певне "усереднене" значення рейтингу (стартовий рейтинг). Поступово, опублікований товар набирає власне значення рейтингу і стартовий рейтинг ним замінюється.

# Рейтинг товару

Є кілька чинників, які впливають на рейтинг. На деякі із них можна прямо вплинути, а на деякі — ні.

Кількість переглядів

Товари та послуги, які найбільш часто переглядаються користувачами вважаються "популярними". Це підвищує їх рейтинг і такі позиції, виводяться вище інших у видачі каталогу та у пошуковій видачі по маркетплейсу. Суттєво, збільшенню переглядів сприяє "просування": якщо продукція тривалий час розміщується на високих позиціях в каталозі, вона збирає велику кількість переглядів.

Кількість замовлень

Продукцію, яка має попит серед споживачів, доцільно відображати вище. Чим більша кількість замовлень у певного товару, тим вище його рейтинг і тим вище він показується у каталозі товарів та послуг. Замовлення сильно збільшують рейтинг товару.

Наявність ціни

Одна з важливих переваг каталогу для користувача — це можливість порівнювати ціни на аналогічні товари чи послуги від різних компаній. Саме ціна часто є найбільш важливим фактором для клієнта при виборі постачальника. Небагато користувачів мають бажання контактувати з компанією з метою уточнення ціни на продукцію, якщо ціна стоїть "Договірна". Тому, наявність ціни у товару чи послуги суттєво сприяє збільшенню рейтингу товару.

Наявність якісного фото

Цей фактор безпосередньо впливає на кількість переглядів і замовлень. Товари з фото викликають у споживача більше довіри і більш охоче купуються, на відміну від товарів без фото або з фото поганої якості. Відповідно якісна фотографія продукції значно підвищує її позицію і позитивно впливає на продажі.
Детальніше про технічні вимоги до фото продукції тут.

Акції та знижки

З психологічної точки зору, до впливу акцій і знижок схильні абсолютно всі споживачі, навіть найбільш платоспроможна аудиторія. Мітка знижки виділяє товарну позицію серед аналогічних на сторінці каталогу і привертає увагу користувачів. Товарні позиції, які беруть участь в акції, збирають більше переглядів і замовлень, а значить і підвищують свій рейтинг.
Докладніше про акції і знижки тут.

TIP

Всі перелічені фактори тісно зв'язані між собою.
Основний шлях до високого рейтингу — якісне оформлення карток продукції.